A bérleti díj fizetésének elmaradása miatt a Főváros vagyonkezelő cége zárcserékkel és lakatok elhelyezésével bezárta a Budapest Jazz Clubot. A helyet nyilván sokkolta a lépés, és próbálnak megoldást találni. A Facebookon posztolt történet persze sokkal szövevényesebb és árnyaltabb.
Alább idézzük a BJC nyílt levelét:
A Budapest Film Zrt. tulajdonosa, a Fővárosi Önkormányzat közszolgáltatási partnere a Budapest Jazz Clubot működtető Jazzart Közcélú Alapítvány, 2012-ben - a Budapest Film Zrt-vel létrejött bérleti jogviszonnyal párhuzamosan és nyilvánvaló összefüggésben - létesített közszolgáltatási szerződést a Fővárosi Önkormányzattal.
A közszolgáltatási szerződésben megállapított díjazás célja a közszolgáltatási feladatok ellátásának támogatása mellett kifejezetten az volt, hogy a Fővárosi Önkormányzat a Budapest Film Zrt-vel megkötött bérleti megállapodás ellenértékére is fedezetet biztosítson.
A bérleti díj 2012-től 44,3 %-al, havi 833.500 Ft+áfa összegről 2023-ra havi 1.203.400 Ft+áfa összegre (évi bruttó 18.288.000 Ft) emelkedett. A közszolgáltatási díj a 2020-ban megkötött jelenleg is érvényes hosszú távú szerződés megkötésekor 31 millió forint volt, ez alapján vállaltuk a hosszú távú szerződés megkötését.
2021-ben a COVID miatt sajnos a díj a jelenleg is érvényes évi 9.6 millió forintra (kevesebb mint egyharmadára) csökkent azzal, hogy a válságos idők elmúltával a 31 millió forint lesz ismét a kiindulási alap.
Fontos kiemelni, hogy a bérleti díj kifizetése sajnos kezdettől fogva nem volt zökkenőmentes, ez alól talán a kulturtao-s két év valamint a jelenleg is érvényes szerződés szerinti időszak első éve jelentett kivételt, ettől eltekintve a lejárt tartozásaink összege különböző mértékben ingadozott, ám nem éltünk vissza helyzettel, egyszerűen a megmaradt forrásokból próbáltunk életben maradni, és felelősen már októberben megkongattuk a vészharangot a két némileg összefüggő szerződés kapcsán is érintett Fővárosi Önkormányzatnál.
A klub fenntartásához 8 bevételi forrás egyidejű megléte szükséges (jegybevétel, vendéglátás, rendezvényszervezés, adó 1 %, magánkölcsön, szponzorációs/marketing bevétel, bérleti díj, szubvenció). A szubvenciós rész 2021 óta folyamatosan csökkent az eredetileg 22,5%-os részt jelentő lábról a jelenlegi 7%-os mértékre. Ez a kieső rész összesen nagyságrendileg 50 millió forint, amelyből a bérleti díj 15 millió forintját nem tudjuk önerőből pótolni.
A fenntarthatatlan helyzet megoldásával kapcsolatos törekvések:
A Fővárosi Önkormányzatnál 2022. októberében személyesen is jeleztük a helyzet tarthatatlanságát. Elmondtuk, hogy az állami szubvenciós források szintén elapadtak. Folyamatosan magánkölcsönök folyósításával tartottuk fenn a közcélú alapítvány, a jazzklub működését.
A COVID időszak kezdete óta, de tulajdonképpen már korábban is folyamatosan figyeljük a költségek faragásának lehetőségét. A működés fenntartásánál a programok és munkavállalói költségek finanszírozását tekintettük elsődleges fontosságúnak, hiszen ezek hiányában nincsen szükség helyszínre sem, közvetlenül ezek mellett a klubingatlan a működés alappillére. Hangsúlyoztuk, hogy eredetileg ez az eszköz szolgált a bérleti díj fedezetének biztosítására, ezt így is kezeltük/címkéztük eddig, ezért most ezen a területen van a legnagyobb gondunk.
Elmondtuk, hogy készek vagyunk a reményeink szerint visszakorrigáló források azonnali „címkézett“ tovább utalására a Budapest Film Zrt. felé.
Az egyeztetésről a Budapest Film Zrt-t szintén tájékoztattuk. Októberben ígéretet kaptunk arra, hogy több programfinanszírozási vonalon is igyekeznek forrást találni a kieső összeg pótlására. Elhangzott, hogy a "feladat a következő: 21 millió forintot kellene találni a BJC részére". Mivel a közszolgáltatási szerződés díjaként ilyen folyósításra nem volt mód/keret, ezért a Budapest 150 ünnepségsorozat kiemelt zenei helyszíneként, illetve a Tavaszi Fesztiválba integrált programjaink révén az ezekre allokált keretből kaptunk volna támogatásokat a programok finanszírozására. Sajnos a Fővárosi Önkormányzat forrásteremtési próbálkozásai nem jártak sikerrel, a konkrét lépéseket szorgalmazó jelentkezéseink során a Budapest Brand arról tájékoztatott bennünket, hogy sajnos a kulturális vezetés jószándékú megoldási kísérlete már elkésetten megalapozatlan volt, mert a Tavaszi Fesztivál és a Budapest 150 programtervezete addigra már betelt, a keretösszeg elfogyott, a zeneművészet illetve a jazzműfaj terén a Főpolgármester úr támogatásával már egy másik programszervező, külföldi művészeket fókuszba állító fesztivál-projektje került integrálásra.
Ekkor a problémát kurziválva ismét jeleztük a Főpolgármester-helyettes asszonynak, hogy sajnos nem jutottunk előrébb. Bősz Anett főpolgármester-helyettes asszony a 2023. április 25-i személyes egyeztetésünk alkalmával elmondta, hogy a helyzetet még komolyabban veszik és megoldást keresnek. Felvetette, hogy akár a bérleti díjfizetés átmeneti elengedésével próbálkozna, amelyre vonatkozóan tudomása szerint egy kisebb bérlő esetében az utóbbi időben már volt egy precedens a Fővárosnál. A Főpolgármester-helyettes asszony a korábbiakra tekintettel korrektül hangsúlyozta, hogy a megoldást egyelőre nem tudja megígérni, de kiemelten, a főpolgármester úrral egyeztetve is foglalkoznak a problémával, mindenképpen tájékoztatnak minket a fejleményekről és egyelőre türelmünket kérik.
A tartozásunk összege azóta némileg emelkedett, a bérleti díjakat nem tudjuk fizetni, az egyéb rezsiszámlák kifizetését tudtuk vállalni, ezeket rendeztük is, hogy a főbérlőnek legalább ezek finanszíroztatásával ne okozzunk plusz költségterhet.
Hangsúlyoztuk: a Fővárosi Önkormányzat, a Budapest Film Zrt. tulajdonosa időt kért, mi nem tudjuk megoldani a helyzetet, a Fővárosi Önkormányzattól kértünk segítséget, a válaszukra várunk.
Az elmúlt hetekben a Főváros Kulturális Osztályát tájékoztattuk újabb ügyvédi levelekről is – melynek fontos pontjaként 2023. június 16-tól a Budapest Film Zrt. azonnali hatállyal felmondhatja a Jazzart Közcélú Alapítvánnyal kötött bérleti megállapodást, amely egyben implikálja a Budapest Jazz Club működésének ellehetetlenülését, tehát a klub bezárását is –, és igyekeztünk udvariasan sürgetni a reményeink szerint pozitív fejleményeket közvetítő választ.
2023. június 21-én kézhez kaptuk a felmondást, melyet követően még a bezárást előtt igyekeztünk kompromisszumos, részleges, önerőből történő rendezési ajánlatot tenni, ám ezt a vagyonkezelő elutasította.
Mivel egyéb érdemi előrelépés nem született, így 2023. június 26-án a vagyonkezelő zárcserével és lakatokkal bezárta a Budapest Jazz Clubnak helyet adó ingatlant.
Jelenleg minden erőnkkel, az összes lehetséges csatornán igyekszünk mindent megtenni, hogy a szomorú helyzetet mielőbb orvosolni legyünk képesek.
A poszta egyelőre nem reagált a főváros. amint megteszi, frissítjük a cikket.