Tippeket adó rovatunk következik. A villamos biztonsági felülvizsgálatok okán sajnos én magam is szemlélője vagyok az eseményeknek. Akár írok róla, akár nem, ez a jelenség jelen van.
A növekvő ingatlanárak okozta sokk és a relatív pénztelenség életre hívta ezt az “intézményt”. És jó páran ezzel tisztában vannak, és vissza is élnek vele. Nem biztatok senkit sem, ez itt most nem erről szól.
Jó ha tisztában vagyunk vele, hogy 5 évig szavatossággal tartozunk az eladott ingatlan után. Emiatt nagyon fontos, hogy mikor átadjuk a tulajdonjogot (vagyis inkább már előtte) tisztában legyünk a lakásunk hibáival is. És erről tájékoztassuk a vevőt. Írásban lehetőleg!
Nemrég ilyennel találkoztam: “Nem működik a nappali hátsó konnektor már, meg a klíma is hibát jelez, biztosan az áram miatt. Ezért fizess a felújításért 1,5 milliót, különben feljelentünk. Ha most átutalod a felét, akkor nem tereljük jogi útra.”
Sajnos utólag ezt már nem “papírozza le” senki sem. Valószínűnek tartom, hogy ha jogi útra terelődik az ügy, sokáig fog tartani, de egy adott ponton elbukhatunk. Mégpedig az ingatlan adásvételkor kötelező villamos biztonsági felülvizsgálat hiánya okán.
Egy ilyen tanúsítvány - nevezzük így -, ha jól és alaposan van elkészítve, már előre tájékoztatja a vevőt és az eladót a hálózat állapotáról. És az olyan hibák, amik mondjuk a dugalj “áramának” megszűnéséhez vezetnek, valószínű felszínre kerülnek.
A két kulcsszó: az alapos és az előre. Ezekkel a fenti probléma-halmazt elektromos szempontból megelőzhetjük.